BG I EN
Acm2 Logo
      Вашият надежден партньор за аналитично оборудване и консумативи
Вашият надежден партньор за аналитично оборудване и консумативи.

Водород или азот за вашия електрон улавящ детектор?

2019-03-25

Какво е GC-ECD?

Газова хроматография с електрон улавящ детектор, GC-ECD, е често използвана техника в сферата на фармация, съдебна медицина и околна среда. Електрон улавящият детектор е изобретен от Джеймс Лавлок през 1957 г., и се използва за откриване на молекули и атоми в газ, посредством йонизация чрез електронно улавяне, за откриване на електрон-абсорбиращи халогенирани съединения.

Как работи GC-ECD?

Когато през ECD преминава газ, някои електрони на определени молекули, които преминават през детектора, се улавят и измерваният ток намалява, което води до регистриране на положителен пик. За да премине проба през ECD, трябва да се използва газ носител, като водород или азот.

Водород или азот като газ-носител за GC-ECD?

Въпреки че и двата газа - и водород, и азот могат да се използват като газ-носители за GC-ECD, най-често се използва азот, поради неговата инертност и ниско съдържание на вода и кислород. Важно за газа-носител при ECD, е да има ниски замърсявания с вода и кислород, за да се избегне висок шум на базовата линия и изтичане от колоната.

Добрата новина за всеки, който работи газова хроматография с ECD е, че най-често срещаните газ-носители за GC-ECD - и азота, и водорода, могат да бъдат генерирани при поискване с помощта на газ генератор. Използването на газов генератор за доставка на газ носител за ECD носи много ползи за лабораторията.

Газовите генератори елиминират необходимостта от използване на газови бутилки в лабораторията, което означава:

  • че персоналът в лабораторията не трябва да бъде обучаван да премества тежки предмети, пълни с газ под налягане;
  • освобождава се ценно лабораторно пространство;
  • отпада необходимостта да се следи за замърсявания изчерпване на бутилките;
  • лабораторният персонал не е ангажиран да прави поръчки и да приема доставки на нови бутилки;
  • по този начин лабораторният персонал ще има повече време да се съсредоточи върху работата с по-висок приоритет.

Азотните и водородните генератори са много по-удобни опции за лаборатория, отколкото използването на бутилки. Докато бутилките варират по чистота, генераторът на газ винаги ще доставя постоянната чистота на газа, която се изисква от анализаторното оборудване. С газовия генератор също така никога няма да спре анализ по средата, за ​​разлика от бутилките, които трябва да бъдат редовно наблюдавани и сменяни, когато се изчерпят.

За лаборатории, които работят GC-ECD и използват азот или водород като газ-носител, е очевидно, че генераторът на газ е най-подходящият вариант за снабдяване с необходимия газ.

ТУК може да получите повече информация за Електрон улавящ детектор (ECD) за газови хроматографи, серия Trace 1300 на Thermo Fisher Scientific.

Информация за предлаганите модели газови хроматографи може да намерите в секция Газова хроматография - ТУК

Информация за предлаганите модели газови генератори може да намерите в секция Газ генератори - ТУК

Повече по темата може да откриете ТУК


Copyright © ACM2 2024