Широкото използване на електронни продукти насочи повишено внимание към тяхното въздействие върху околната среда. В много страни това доведе до нови разпоредби, засягащи отпадъците, веществата и енергийната употреба на определени продукти.
Тъй като производителите работят, за да осигурят съответствие с тези разширяващи се разпоредби, методите на горивна йонна хроматография (CIC) или йонната хроматография с горене могат да бъдат решението за прецизно и точно количествено определяне на халогени като флуор, хлор, бром и йод, открити в хомогенните материали на полимери и електроника.
Какъв е проблемът с електронните отпадъци?
Използването на определени вещества, като олово (Pb), кадмий (Cd) и полибромирани дифенил етери (PBDE) в електронни продукти, е източник на безпокойство. Като се има предвид широко разпространената и нарастваща употреба на електронни продукти, се очаква количеството отпадъци да се увеличи многократно, което поражда загриженост относно потенциалните ефекти върху околната среда и човешкото здраве.
Докато опасните метали като живак и олово рутинно се отчитат при разглеждане на въздействието на електронните отпадъци върху околната среда, традиционното използване на халогени в полимерните компоненти на потребителските продукти също е важно.
Какви видове горивни системи помагат при откриването на халогени?
Разработени са методи за изгаряне, които осигуряват пълно разлагане на твърди и полутвърди проби и съпътстващо освобождаване на халогени. Тези методи включват използването на Wickbold апарати, горивни (кислородни) бомби, колба на Шьонигер, индуцирано микровълново горене и автоматизирани системи за горене в пещ.
Как работи горивната йонна хроматография?
Горивната йонна хроматография използва термохимичното разлагане на органична материя в присъствието на кислород (окислителна пиролиза), за да превърне аналитите, представляващи интерес, в газове. Страничните газове от горенето, включително HX и SO2/SO3, преминават през воден абсорбиращ разтвор и директно се инжектират в IC инструмента, като по този начин се елиминират матрицата на пробата и всички свързани смущения.
Използваният абсорбиращ разтвор зависи от интересуващите ни аниони. Обикновено се използва дейонизирана вода за халиди или воден разтвор на водороден пероксид, ако се определят халиди и сяра. След това се изисква водороден пероксид, за да се гарантира, че всички серни аниони са окислени до сулфат преди инжектиране в системата за йонна хроматография (IC).
Защо CIC е по-ефективен метод за количествено определяне на халогени?
Този напълно автоматизиран процес на CIC спестява време и труд, увеличава възпроизводимостта и елиминира необходимостта от изхвърляне на опасни химикали, използвани при киселинно смилане или обратна екстракция.
CIC предоставя бърз и надежден метод за измерване съдържанието на халогени в различни потребителски продукти и свързаните потоци от отпадъци, което позволява на производителите да гарантират съответствие с правителствените разпоредби.
За повече информация ТУК