BG I EN
Acm2 Logo
      Вашият надежден партньор за аналитично оборудване и консумативи
Вашият надежден партньор за аналитично оборудване и консумативи.

Различни приложения на йонната хроматография при анализ на храни

2023-03-21

Всичко това подобрява продуктивността на лабораторията, която от своя страна трябва да следва строги разпоредби, преди храната да бъде одобрена, като годна за консумация от човека. Като специалисти, аналитиците се надяват да притежават аналитична техника, с която може да се извършват повече качествени анализи в срок, а потребителите очакват да използват качествена храна.

 

Различни възможности на йонната хроматография

 

  • Тестване за пестициди

Пестициди може да има в различни продукти, под различна форма. Йонните полярни пестициди са особено предизвикателни за откриване в последните години. Използвайки йонна хроматография с масспектрометрия, тази аналитична задача може да се разреши с един инструмент, конфигуриран за анализ на аниони и катиони. Не се изисква дериватизация, която може да повлияе отрицателно на точността и възпроизводимостта.

 

  • Анализ, чрез електрохимично откриване

Вече могат да се анализират въглехидрати без дериватизация, чрез високоефективна анионообменна хроматография с импулсно амперометричен детектор (HPAE-PAD) и златен електрод. В същото време при превключване от златен електрод на сребърен и при използване на различен набор от колони, могат да се откриват сулфити в храни и напитки, които са причина за проява на алергични реакции.

 

  • Анализ на соли

Освен, че се откриват въглехидрати, посочени върху етикетите на храните и напитките, може да се опеделя и съдържанието на сол и други йонни видове, необходими за поддържане здравето и жизнеността. Анализът включва много неорганични катиони като натрий, калий, калций, магнезий и т.н. С йонна хроматография може да се анализират и неорганични аниони, чрез смяна на съответните консумативи.

 

  • Тестване за стабилност

Много лаборатории за тестване на храни анализират не само съдържанието, но и неговата стабилност при съхранение в контейнери и опаковки.

 

Например, биогенните амини играят критична роля във физиологичните функции на хората и животните. В същото време те са свързани със стабилността и безопасността на храните. Има регулации за техния контрол, тъй като големи приети количества могат да причинят хипотония, гадене, повишен сърдечен дебит и др. Анализът често е предизвикателство, тъй като повечето биогенни амини нямат хромофорни или флуорофорни групи.

 

При йонна хроматография (IC) този факт не е от значение. Могат да се използват различни детекции, като UV-Vis, интегриран импулсно амперометричен детектор (IPAD) или масспектрометричен детектор.

 

  • Анализ на токсични видове

Типичен пример е определяне на съдържанието на арсен в ориз. Докато расте, той извлича хранителни вещества от водата и почвата, като същевременно, обаче, извлича и замърсители, като арсен. Арсеновите съединения могат да съществуват в органични и неорганични форми с различна токсичност. Неорганичните видове са много по-токсични, следователно те трябва да бъдат разделени, за да се оцени потенциалния риск за здравето. При свързване на йонната хроматография с ICP-MS, може да разделят и да определят видовете арсен в ориза. Този анализ може да се приложи в различни хранителни и водни матрици.

 

Производителност

Йонната хроматография, съчетана с подходящ софтуерен продукт, може да изпълни всички тези задачи за тестване на храни и напитки, с което да се увеличи продуктивността на лабораторията и да се гарантира качеството на консумираните храни.

 

За повече информация ТУК

 


Copyright © ACM2 2024