BG I EN
Acm2 Logo
      Вашият надежден партньор за аналитично оборудване и консумативи
Очаквайте скоро нашите пролетни предложения!

Елементен анализ: Кой е най-подходящият инструмент за вас?

2019-03-25

В някои случаи регулаторните органи насочват към определена техника за вашите анализи.

Например, ако сте в лаборатория за питейна вода и работите по EPA Method 200.7, ще трябва да използвате ICP-OES, за да удовлетворите изискванията на метода.

Ако сте във фармацевтична лаборатория и работите съгласно новите указания на USP (глави <232>, <233>, <2232>), ще бъдете насърчавани да използвате ICP-OES или ICP-MS за количествено определяне на примеси от елементи.

В други случаи изборът на инструмент не се извършва въз основа на нормативни изисквания. Въпреки това, решението е сравнително лесно и е базирано от нуждите на конкретното ви приложение.

Например, ако единственият фокус на вашата лаборатория е да се определят следи от олово в кръвни проби, атомно-абсорбционен спектрометър с графитна пещ е оптималното решение за Вас.

Ако вашата лаборатория отговаря за количественото определяне на видове живак в риби, йонният хроматограф, свързан с ICP-MS, ще осигури способността за определяне и чувствителност, изисквани за това приложение.

Как да изберем най-добрата техника? Как лабораториите избират коя техника е най-добра, за приложения, при които изборът на инструмент не е очевиден?

Най-важният въпрос, който трябва да си зададете е:

  • Какви са изискванията за граница на откриване за това приложение? Няма смисъл да обмисляте инструмент, ако той не ви осигурява чувствителност, от която се нуждаете, за да измервате точно най-ниските концентрации, които очаквате да срещнете във вашите проби.

След като определите изискванията за границите на откриване, допълнителните въпроси, които трябва да зададете, включват:

  • Какъв е диапазонът от концентрации, които очаквате да срещнете във вашите проби?
  • Колко елемента трябва да измервате в пробите си?
  • Колко проби трябва да измервате на ден или на седмица?
  • Матриците съдържат ли предизвикателни компоненти (високи нива на разтворени твърди вещества, летливи органични вещества)?

Когато оценявате опциите на инструмента си, помислете за следната диаграма, за да направите избора си. Имайте предвид, че това е просто примерна схема, за да можете да започнете. Ако лабораторията ви трябва да анализира стотици проби на ден, е необходимо внимателно да обмислите възможностите си за автоматизиране на инструмента и за максимално увеличаване на пробопотока.

Изборът може да бъде направляван и на базата на вашите лабораторни изисквания. Например, какво пространство имате върху работния плот в лабораторията си? Няма смисъл да купувате инструмент, ако нямате място в лабораторията, нали? :) :) :)

За повече информация ТУК


Copyright © ACM2 2024